la 6 ani, a început să sară pe un picior. La 8 ani, a început să meargă cu o bretele pentru picioare. Mai târziu, un pantof ortopedic a înlocuit bretele. Într-o zi, când avea 11 ani, mama ei a găsit-o jucând baschet în picioarele goale. Acesta a fost sfârșitul pantofului special și începutul unei cariere sportive fabuloase.”tatăl meu m-a împins să devin competitiv”, a scris ea într-o autobiografie din 1978, „Wilma.””Cu atât de mulți copii, când ai făcut ceva cu unul, ai avut întotdeauna altul. El a simțit că sportul mă va ajuta să depășesc problemele.,”

la 13 ani, a ieșit pentru echipa de baschet din liceu și a făcut de două ori echipa all-state. Ea ar sări, uneori, școală pentru a rula pe o pistă de peste drum. Talentul ei l-a intrigat pe Ed Temple, renumitul antrenor de la Universitatea de Stat din Tennessee Din Nashville, iar la invitația Sa a participat la taberele sale de vară.în 1956, un stringbean în vârstă de 16 de ani de 89 de lire sterline, ea a fugit în Jocurile Olimpice de la Melbourne. Spre disperarea ei, a fost eliminată în căldurile de 200 de metri. A câștigat o medalie de bronz la ștafeta de 400 de metri.apoi s-a întors la liceu., Când a absolvit, Temple ia dat o bursă atletică la statul Tennessee. Încărcat până la 130 de lire sterline, ea a făcut Echipa Olimpică din 1960. Temple era antrenorul femeilor.cu o zi înainte de cei 100 de metri de la Jocurile Olimpice de la Roma, ea a intrat într-o gaură în terenul pistei de practică și a răsucit o gleznă. A devenit umflat și decolorat. A doua zi, glezna a rezistat și, cu stilul ei de alergare fluidă, a câștigat semifinala în 11, 3 secunde, egalând recordul mondial. Ea a câștigat finala cu ușurință în 11,0 secunde, dar următorul vânt de 6,15 mile pe oră (limita admisibilă este de 4.,47) a împiedicat recunoașterea ca record mondial.la 200 de metri, a stabilit un record olimpic de 23, 2 secunde în călduri și a câștigat finala cu ușurință în 24, 0 secunde într-un vânt rigid. În releul de 400 de metri, cu colegii de colegiu care rulează primele trei picioare, ea a ajutat la stabilirea unui record mondial de 44, 4 secunde la căldură. În finală, după o trecere proastă a bastonului, ea a transformat un deficit de doi metri într-o victorie de trei metri în 44,5 secunde.