na 6, začala skákat na jedné noze. V 8 letech začala chodit s opěrkou nohou. Později ortopedická bota nahradila ortézu. Jednoho dne, když jí bylo 11, její matka ji našla hrát basketbal v bosých nohou. To byl konec speciální boty a začátek legendární sportovní kariéry.

“ můj otec mě tlačil, abych se stala konkurenceschopnou, „napsala v autobiografii z roku 1978,“ Wilma.““S tolika dětmi, když jsi něco udělal s jedním, vždycky jsi měl další spolu. Cítil, že sport mi pomůže překonat problémy.,“

ve 13 letech vyšla na basketbalový tým střední školy a dvakrát se stala celostátním týmem. Někdy přeskočila školu, aby běžela na trati přes ulici. Její talent zaujal Ed Temple, renomovaný trenér na Tennessee State University v Nashvillu,a na jeho pozvání se zúčastnila jeho letních táborů.

v roce 1956, 16letá stringbean 89 liber, běžela na olympijských hrách v Melbourne. K jejímu zděšení byla vyloučena v 200 metrových vedrech. Ve štafetě na 400 metrů vybojovala bronzovou medaili.

pak se vrátila na střední školu., Když promovala, Temple jí dal atletické stipendium ve státě Tennessee. Vydělala až 130 liber, udělala olympijský tým z roku 1960. Temple byl trenér žen.

den před 100 metrů na Olympiádě v Římě, šlápla do díry v poli praxe, sledovat a zkroucené kotník. Stalo se oteklé a zbarvené. Další den, kotník zvedl, a s ní tekutiny běží styl vyhrála semifinále, v 11.3 sekund, vyrovnal světový rekord. Finále vyhrála snadno za 11,0 sekundy, ale následující vítr 6,15 mil za hodinu (přípustný limit je 4.,47) vyloučení uznání jako světového rekordu.

ve 200 metrech vytvořila olympijský rekord 23,2 sekundy v rozjížďkách a finále vyhrála snadno za 24,0 sekundy do tuhého větru. V 400-metr relé, s vysokou spoluhráči běží první tři nohy, pomohla nastavit světový rekord 44,4 sekundy v teplo. Ve finále po špatné přihrávce obušku proměnila dvoumetrový deficit na třímetrové vítězství za 44,5 sekundy.